| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3CJR062V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.062 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3CJR062V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3CJR062V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.062 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3CJR062V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3CJR062V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3CJR062V is new and unused, you can buy ERJ-B3CJR062V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3CJR062V.
| 6.3MH747MEFCT55X7 | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 6.3MH747MEFCT55X7.pdf | |
| 25ZLG47MEFCTZ6.3X7 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25ZLG47MEFCTZ6.3X7.pdf | |
| MALSECA00BB033HARK | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 401.9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALSECA00BB033HARK.pdf | |
| MALREKE05BA247H00K | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.822 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05BA247H00K.pdf | |
| UKL2A150KPD1TD | 15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A150KPD1TD.pdf | |
| ESMG201ETD3R3MF11D | 3.3µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG201ETD3R3MF11D.pdf | |
| TE1100 | 50µF 6V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1100.pdf | |
| MAL211849151E3 | 150µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 940 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211849151E3.pdf | |
| B43504B9227M67 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B9227M67.pdf | |
| B43305C2128M60 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C2128M60.pdf | |
| B43501A5397M82 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 340 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5397M82.pdf | |
| 39D507G025HE6E3 | 500µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D507G025HE6E3.pdf | |
| AHD227M10F24T | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.3 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AHD227M10F24T.pdf | |
| CC0603KRX7R9BB331 | 330pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603KRX7R9BB331.pdf | |
| C2012JB2E153K125AA | 0.015µF 250V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB2E153K125AA.pdf |