| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3CJR051V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.051 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3CJR051V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3CJR051V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.051 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3CJR051V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3CJR051V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3CJR051V is new and unused, you can buy ERJ-B3CJR051V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3CJR051V.
| EEU-FC1V681S | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V681S.pdf | |
| LGR2D681MELA40 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2D681MELA40.pdf | |
| LGL2G681MELC35 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2G681MELC35.pdf | |
| UKZ1H102MHM | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UKZ1H102MHM.pdf | |
| UPJ2A010MDD1TA | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ2A010MDD1TA.pdf | |
| UKL1V330KEDANA | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1V330KEDANA.pdf | |
| B41866C6277M000 | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 134 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C | B41866C6277M000.pdf | |
| MAL214264103E3 | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214264103E3.pdf | |
| 16YXH8200MEFCGC18X35.5 | 8200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXH8200MEFCGC18X35.5.pdf | |
| B43508E2227M | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 530 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2227M.pdf | |
| B43305A9127M | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9127M.pdf | |
| AEB106M2WR44T-F | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | AEB106M2WR44T-F.pdf | |
| 339LBA025M2EH | 33000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 22.61 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 339LBA025M2EH.pdf | |
| LKS1V682MESY | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1V682MESY.pdf | |
| MAL205758689E3 | 68µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 2.1 Ohm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205758689E3.pdf |