| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3CJR047V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.047 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3CJR047V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3CJR047V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.047 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3CJR047V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3CJR047V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3CJR047V is new and unused, you can buy ERJ-B3CJR047V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3CJR047V.
| EEU-ED2E101 | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2E101.pdf | |
| EEE-HDV330XAP | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-HDV330XAP.pdf | |
| UWF1E470MCL1GS | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWF1E470MCL1GS.pdf | |
| UWF1C101MCL1GS | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWF1C101MCL1GS.pdf | |
| MALREKA00AA110L00K | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 106 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA110L00K.pdf | |
| 450PK0.47MEFC6.3X11 | 0.47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 450PK0.47MEFC6.3X11.pdf | |
| AFK475M63C12B-F | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK475M63C12B-F.pdf | |
| MALREKA05DC322H00K | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 720 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05DC322H00K.pdf | |
| 63ZL180MEFC10X20 | 180µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 63ZL180MEFC10X20.pdf | |
| ELXZ6R3ELL392MK25S | 3900µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ6R3ELL392MK25S.pdf | |
| EKMG500ETE102MK25S | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG500ETE102MK25S.pdf | |
| ESMH350VSN822MP45T | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VSN822MP45T.pdf | |
| EMVA101GDA221MLN0S | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA101GDA221MLN0S.pdf | |
| MAL215952331E3 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 730 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215952331E3.pdf | |
| B41689A7278Q001 | 2700µF 40V Aluminum Capacitors Axial 123 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689A7278Q001.pdf |