| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3CJR039V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.039 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3CJR039V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3CJR039V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.039 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3CJR039V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3CJR039V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3CJR039V is new and unused, you can buy ERJ-B3CJR039V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3CJR039V.
| UWZ1H101MCL1GS | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1H101MCL1GS.pdf | |
| EMVA500ADA4R7MD55G | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA500ADA4R7MD55G.pdf | |
| EEE-1CA220WAR | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-1CA220WAR.pdf | |
| 865080243008 | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865080243008.pdf | |
| RFS-25V102MJ8#5 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-25V102MJ8#5.pdf | |
| UVY1V221MPD1TA | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1V221MPD1TA.pdf | |
| UMF1E4R7MDD1TE | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1E4R7MDD1TE.pdf | |
| MAL203025151E3 | 150µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.7 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203025151E3.pdf | |
| 25WA3300MEFCGC18X20 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 25WA3300MEFCGC18X20.pdf | |
| 381LX123M016J022 | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX123M016J022.pdf | |
| B43540E2397M2 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2397M2.pdf | |
| B43540A5277M7 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5277M7.pdf | |
| 381LQ222M200K052 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ222M200K052.pdf | |
| B43501A2128M87 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A2128M87.pdf | |
| EKMW421VSN561MA35S | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMW421VSN561MA35S.pdf |