| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3CJR036V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.036 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3CJR036V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3CJR036V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.036 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3CJR036V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3CJR036V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3CJR036V is new and unused, you can buy ERJ-B3CJR036V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3CJR036V.
| EEA-GA1E330H | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1E330H.pdf | |
| UVZ1E330MDD1TD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1E330MDD1TD.pdf | |
| UCD1A681MNL1GS | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1A681MNL1GS.pdf | |
| EET-HC2G391KA | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 468 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2G391KA.pdf | |
| UKT1E102MPD1TD | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1E102MPD1TD.pdf | |
| EEE-TK1H102AM | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 140 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1H102AM.pdf | |
| 63ZLJ18MT15X11 | 18µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 63ZLJ18MT15X11.pdf | |
| 400PX3.3MEFCTA8X11.5 | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 400PX3.3MEFCTA8X11.5.pdf | |
| EMLA160ADA331MHA0G | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA160ADA331MHA0G.pdf | |
| 108CKR063M | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 166 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 108CKR063M.pdf | |
| EEU-FC1E222SB | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E222SB.pdf | |
| MALREKB05JS422H00K | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 100 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05JS422H00K.pdf | |
| MAL214056332E3 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | MAL214056332E3.pdf | |
| B41789A5108Q001 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 98 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41789A5108Q001.pdf | |
| ESMQ251ELL221MMP1S | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ251ELL221MMP1S.pdf |