| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3CJR02V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.02 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3CJR02V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3CJR02V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.02 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3CJR02V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3CJR02V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3CJR02V is new and unused, you can buy ERJ-B3CJR02V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3CJR02V.
| UMW1C220MDD1TP | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1C220MDD1TP.pdf | |
| 380LQ391M450K042 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ391M450K042.pdf | |
| 865080342006 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865080342006.pdf | |
| UMW1H0R1MDD1TE | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1H0R1MDD1TE.pdf | |
| TVX2E010MAD | 1µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2E010MAD.pdf | |
| 476TTA160M | 47µF 160V Aluminum Capacitors Axial, Can 7.055 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 476TTA160M.pdf | |
| 420USC470MEFCSN30X45 | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 420USC470MEFCSN30X45.pdf | |
| B43540C5227M82 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C5227M82.pdf | |
| TVA1908-E3 | 40µF 500V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1908-E3.pdf | |
| CGS292T250X4C | 2900µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS292T250X4C.pdf | |
| B41044A6106M | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41044A6106M.pdf | |
| GCM155R72A221KA37D | 220pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GCM155R72A221KA37D.pdf | |
| CL21C101JCANNNC | 100pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21C101JCANNNC.pdf | |
| GRM033C80J104KE15D | 0.10µF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033C80J104KE15D.pdf | |
| GRM188R71C104MA01D | 0.10µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71C104MA01D.pdf |