| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3CJR027V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.027 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3CJR027V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3CJR027V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.027 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3CJR027V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3CJR027V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3CJR027V is new and unused, you can buy ERJ-B3CJR027V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3CJR027V.
| EEU-FC1J821L | 820µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J821L.pdf | |
| SEK330M050ST | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.83 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | SEK330M050ST.pdf | |
| ELG228M063AR2AJ | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | ELG228M063AR2AJ.pdf | |
| MAL225638472E3 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | MAL225638472E3.pdf | |
| B43504A5227M | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 610 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5227M.pdf | |
| UPW1H4R7MDD1TA | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1H4R7MDD1TA.pdf | |
| AVS106M35C12T-F | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 19.9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS106M35C12T-F.pdf | |
| UHD1C152MHD1TO | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1C152MHD1TO.pdf | |
| 35TXW820MEFC10X30 | 820µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35TXW820MEFC10X30.pdf | |
| MALREKA00JG510B00K | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JG510B00K.pdf | |
| 400SAW33MEFC16X20 | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400SAW33MEFC16X20.pdf | |
| 400SAW39MEFCGC18X20 | 39µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400SAW39MEFCGC18X20.pdf | |
| 381LQ333M010J042 | SNAPMOUNTS | 381LQ333M010J042.pdf | |
| 16VXG15000MEFCSN30X30 | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 16VXG15000MEFCSN30X30.pdf | |
| B43540B5157M | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 640 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B5157M.pdf |