| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJR75V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.75 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJR75V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJR75V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.75 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJR75V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJR75V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJR75V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJR75V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJR75V.
| UWX1E100MCL1GB | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1E100MCL1GB.pdf | |
| EKXG161ELL101ML20S | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG161ELL101ML20S.pdf | |
| LNT1A155MSE | 1.5F 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1A155MSE.pdf | |
| UWX0G221MCL1GB | 220µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX0G221MCL1GB.pdf | |
| UKW1E331MPD1TD | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1E331MPD1TD.pdf | |
| 25YXH330MEFC10X12.5 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 25YXH330MEFC10X12.5.pdf | |
| EGXE100ELL331MJC5S | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | EGXE100ELL331MJC5S.pdf | |
| B43540B2687M7 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2687M7.pdf | |
| MALIEYN07BV418L02K | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 152 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07BV418L02K.pdf | |
| MAL216258222E3 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 100 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL216258222E3.pdf | |
| B43540C5227M60 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C5227M60.pdf | |
| ECE-P2WA102HA | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 172 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-P2WA102HA.pdf | |
| ECJ-ZEB1E152K | 1500pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | ECJ-ZEB1E152K.pdf | |
| CL10C621JB8NNNC | 620pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C621JB8NNNC.pdf | |
| 251R14S270JV4T | 27pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm) | 251R14S270JV4T.pdf |