| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJR62V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.62 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJR62V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJR62V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.62 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJR62V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJR62V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJR62V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJR62V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJR62V.
| EEU-FR0J471B | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FR0J471B.pdf | |
| MAL215868332E3 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 59 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215868332E3.pdf | |
| UPJ1C682MHD | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1C682MHD.pdf | |
| EMZF250ADA330MF73G | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMZF250ADA330MF73G.pdf | |
| MAL203035151E3 | 150µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.7 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203035151E3.pdf | |
| SEK101M160ST | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.99 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK101M160ST.pdf | |
| 511D106M100BB4D | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 14.63 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 511D106M100BB4D.pdf | |
| B41505A128M | 1200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 104 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A128M.pdf | |
| B43508A9187M7 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 680 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9187M7.pdf | |
| EKMH251VNN102MA40W | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 249 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VNN102MA40W.pdf | |
| ELXS251VSN122MA35S | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS251VSN122MA35S.pdf | |
| B43504C2108M62 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C2108M62.pdf | |
| MAL210453152E3 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 86 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210453152E3.pdf | |
| MVE6.3VE332MM17TR | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 211 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | MVE6.3VE332MM17TR.pdf | |
| B43821A4474M | 0.47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 395 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821A4474M.pdf |