| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJR56V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.56 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJR56V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJR56V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.56 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJR56V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJR56V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJR56V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJR56V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJR56V.
| UFW1J330MED1TD | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1J330MED1TD.pdf | |
| EKMH630VSN222MQ30T | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VSN222MQ30T.pdf | |
| LNX2W332MSEG | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2W332MSEG.pdf | |
| 106BPS063M | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 19.894 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 106BPS063M.pdf | |
| ELXZ160ETC470MEB5D | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXZ160ETC470MEB5D.pdf | |
| 515D336M6R3JA6AE3 | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D336M6R3JA6AE3.pdf | |
| UFG1J101MPM | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1J101MPM.pdf | |
| UPA0J562MHD6 | 5600µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA0J562MHD6.pdf | |
| 381LX151M350H022 | SNAPMOUNTS | 381LX151M350H022.pdf | |
| ESMH6R3VSN273MP35T | 27000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH6R3VSN273MP35T.pdf | |
| C322C220J2G5TA | 22pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C322C220J2G5TA.pdf | |
| C3216X8R1C335K160AE | 3.3µF 16V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X8R1C335K160AE.pdf | |
| GRM0225C1E3R8CDAEL | 3.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E3R8CDAEL.pdf | |
| CBR02C829B3GAC | 8.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CBR02C829B3GAC.pdf | |
| 885012205048 | 4700pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 885012205048.pdf |