| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJR51V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.51 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJR51V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJR51V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.51 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJR51V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJR51V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJR51V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJR51V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJR51V.
| UWX0G101MCL1GB | 100µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX0G101MCL1GB.pdf | |
| UVZ1E332MHD | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1E332MHD.pdf | |
| UBW1H471MHD1TO | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 135°C | UBW1H471MHD1TO.pdf | |
| 860020775017 | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020775017.pdf | |
| USA1E330MDD1TE | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1E330MDD1TE.pdf | |
| URZ1H4R7MDD1TA | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1H4R7MDD1TA.pdf | |
| UPJ0J561MPD | 560µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ0J561MPD.pdf | |
| 338CKE035MQW | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 90.5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 338CKE035MQW.pdf | |
| ELXZ250ELL182ML20S | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ELL182ML20S.pdf | |
| B41888C5478M | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 15 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C5478M.pdf | |
| MALIEYH07LU447E02K | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 99 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07LU447E02K.pdf | |
| 678D397M025DG3J | 390µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can | 678D397M025DG3J.pdf | |
| EKMS201VSN821MQ35T | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS201VSN821MQ35T.pdf | |
| B43601C5187M82 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C5187M82.pdf | |
| 100USC4700MEFCSN35X40 | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 100USC4700MEFCSN35X40.pdf |