| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJR36V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.36 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJR36V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJR36V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.36 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJR36V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJR36V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJR36V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJR36V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJR36V.
| EEU-FC1H150 | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H150.pdf | |
| MAL215839222E3 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 141 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215839222E3.pdf | |
| UMA1A220MDD | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1A220MDD.pdf | |
| MALREKB00BA233J00K | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.02 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00BA233J00K.pdf | |
| UKL2A100MPD | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A100MPD.pdf | |
| B43888A5106M | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 39.8 Ohm @ 120Hz | B43888A5106M.pdf | |
| MAL214656272E3 | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | MAL214656272E3.pdf | |
| B43501A9686M82 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 980 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9686M82.pdf | |
| ESMH101VNN222MQ40S | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH101VNN222MQ40S.pdf | |
| EKMH101VSN182MQ45S | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 138 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VSN182MQ45S.pdf | |
| CGS862U100R4C | 8600µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS862U100R4C.pdf | |
| 125173U015AA1B | ALUM-SCREW TERMINAL | 125173U015AA1B.pdf | |
| 381EL101M350J012 | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.47 Ohm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 381EL101M350J012.pdf | |
| B41828A2476M | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A2476M.pdf | |
| VY2221K29Y5SG6TV7 | 220pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5S Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | VY2221K29Y5SG6TV7.pdf |