| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJ5R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJ5R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJ5R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJ5R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJ5R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJ5R1V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJ5R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJ5R1V.
| UCD1H331MNQ1MS | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1H331MNQ1MS.pdf | |
| UWF0J470MCL1GB | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWF0J470MCL1GB.pdf | |
| 381LX122M063H012 | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX122M063H012.pdf | |
| UPW1H121MPD1TD | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1H121MPD1TD.pdf | |
| EEU-FR1E222S | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1E222S.pdf | |
| MALREKA00AA122LL0K | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 48.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA122LL0K.pdf | |
| 420BXW39MEFC10X40 | 39µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 420BXW39MEFC10X40.pdf | |
| EKMQ101ETD331MK25S | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ101ETD331MK25S.pdf | |
| 672D107H020CG5IE3 | 100µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D107H020CG5IE3.pdf | |
| MAL204281229E3 | 22µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.4 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL204281229E3.pdf | |
| 250VXG470MEFCSN30X25 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 250VXG470MEFCSN30X25.pdf | |
| ESMM401VSN681MA50S | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 488 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | ESMM401VSN681MA50S.pdf | |
| CGS502U030R2C | 5000µF 30V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 37 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS502U030R2C.pdf | |
| UUD1E150MCR1GS | 15µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1E150MCR1GS.pdf | |
| TC70 | 5µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 35.86 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TC70.pdf |