| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJ4R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJ4R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJ4R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJ4R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJ4R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJ4R7V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJ4R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJ4R7V.
| B41231A6159M | 15000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A6159M.pdf | |
| EKMG630ETD330MF11D | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG630ETD330MF11D.pdf | |
| LQR2G152MSEF | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2G152MSEF.pdf | |
| EEE-FT1E330AR | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 850 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FT1E330AR.pdf | |
| EEA-FC0J560H | 56µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-FC0J560H.pdf | |
| ECE-A1VKS470Q | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VKS470Q.pdf | |
| MAL215060221E3 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215060221E3.pdf | |
| ELZA250ELL681MJ16S | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | ELZA250ELL681MJ16S.pdf | |
| E82D500VNN682MQ40T | CAP ALUM 6800UF 50V RADIAL | E82D500VNN682MQ40T.pdf | |
| 200MXG680MEFCSN22X40 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXG680MEFCSN22X40.pdf | |
| B43505C9227M7 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505C9227M7.pdf | |
| B43501A3687M87 | 680µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3687M87.pdf | |
| 600D126F200DG5 | 12µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 10.5 Ohm @ 120Hz | 600D126F200DG5.pdf | |
| MAL209564102E3 | 1000µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209564102E3.pdf | |
| 36DE113G075BB2A | 11000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE113G075BB2A.pdf |