| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJ3R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJ3R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJ3R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJ3R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJ3R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJ3R0V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJ3R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJ3R0V.
| LGY1J822MELC45 | 8200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1J822MELC45.pdf | |
| LGG2W221MELZ45 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2W221MELZ45.pdf | |
| 865060340001 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865060340001.pdf | |
| EKMG351ELL2R2MHB5D | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG351ELL2R2MHB5D.pdf | |
| UPJ1J470MPD | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1J470MPD.pdf | |
| EEU-EB1V471B | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1V471B.pdf | |
| MALREKB00FG433DG0K | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 100 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FG433DG0K.pdf | |
| 516D228M035QS6AE3 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D228M035QS6AE3.pdf | |
| B43501E2158M | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E2158M.pdf | |
| B43505E2158M62 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505E2158M62.pdf | |
| MAL250074392E3 | 3900µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250074392E3.pdf | |
| 101C402T200EE2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C402T200EE2B.pdf | |
| UPW1A820MDH | 82µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A820MDH.pdf | |
| UVZ1A153MHH | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1A153MHH.pdf | |
| 381LR821M200A012 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 182 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR821M200A012.pdf |