| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJ2R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJ2R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJ2R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJ2R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJ2R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJ2R7V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJ2R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJ2R7V.
| UBT1C472MHD | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 125°C | UBT1C472MHD.pdf | |
| LNT1A155MSE | 1.5F 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1A155MSE.pdf | |
| B43644A5477M000 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43644A5477M000.pdf | |
| 100YXG39MEFCT78X16 | 39µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 100YXG39MEFCT78X16.pdf | |
| EKMM350VSN103MQ40S | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In | EKMM350VSN103MQ40S.pdf | |
| 381LX221M250H022 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX221M250H022.pdf | |
| EKMH251VNN471MA25N | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VNN471MA25N.pdf | |
| MAL205933151E3 | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 795 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205933151E3.pdf | |
| B43510B3158M80 | 1500µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 45 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B3158M80.pdf | |
| 36DX443G030CC2A | 44000µF 30V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX443G030CC2A.pdf | |
| E32D160CPN125MEM9M | 1.2F 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D160CPN125MEM9M.pdf | |
| SKA471M035 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 380 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SKA471M035.pdf | |
| C0805C330JDGACTU | 33pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C330JDGACTU.pdf | |
| S472M39Z5UN63J5R | 4700pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Z5U Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | S472M39Z5UN63J5R.pdf | |
| CGA3E2X8R1E104M080AA | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2X8R1E104M080AA.pdf |