| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJ2R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJ2R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJ2R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJ2R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJ2R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJ2R0V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJ2R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJ2R0V.
| USA1V100MDD | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1V100MDD.pdf | |
| LGU1J103MELC | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1J103MELC.pdf | |
| UWX1HR22MCL2GB | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1HR22MCL2GB.pdf | |
| B43505C5107M | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.36 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505C5107M.pdf | |
| EEU-FR1C152LB | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1C152LB.pdf | |
| 515D106M035JA6AE3 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D106M035JA6AE3.pdf | |
| MALSECA00BD222HARK | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALSECA00BD222HARK.pdf | |
| B41789A5128Q001 | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 80 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41789A5128Q001.pdf | |
| MAL205772331E3 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 430 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205772331E3.pdf | |
| ESMH800VNN822MR50S | 8200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH800VNN822MR50S.pdf | |
| B43540G2687M87 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540G2687M87.pdf | |
| B43505A5157M62 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 910 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A5157M62.pdf | |
| B43510B687M7 | 680µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 170 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B687M7.pdf | |
| 601D188G050JT1 | 1800µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D188G050JT1.pdf | |
| MLP133M016EK1A | 13000µF 16V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 81 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP133M016EK1A.pdf |