| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJ1R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJ1R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJ1R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.6 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJ1R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJ1R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJ1R6V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJ1R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJ1R6V.
| 35ZLH330MEFC10X12.5 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35ZLH330MEFC10X12.5.pdf | |
| EEU-FC1J560 | 56µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J560.pdf | |
| 25MS522MEFC6.3X5 | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 25MS522MEFC6.3X5.pdf | |
| UWR1V220MCL1GB | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWR1V220MCL1GB.pdf | |
| UMA1C101MDD1TE | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1C101MDD1TE.pdf | |
| UPV1H180MFD1TA | 18µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1H180MFD1TA.pdf | |
| 80ZLH82MEFCT810X12.5 | 82µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80ZLH82MEFCT810X12.5.pdf | |
| EKZG6R3ELL332MJ25S | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKZG6R3ELL332MJ25S.pdf | |
| UPX1E471MHD | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | UPX1E471MHD.pdf | |
| 381LX181M250H012 | SNAPMOUNTS | 381LX181M250H012.pdf | |
| 688LBB025M2CC | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 73.14 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 688LBB025M2CC.pdf | |
| MAL215068222E3 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL215068222E3.pdf | |
| TVAN1306.1 | 25µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVAN1306.1.pdf | |
| ESMM251VSN471MR25W | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | ESMM251VSN471MR25W.pdf | |
| E36D351LPN112TDA5N | 1100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D351LPN112TDA5N.pdf |