| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJ1R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.1 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJ1R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJ1R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.1 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJ1R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJ1R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJ1R1V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJ1R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJ1R1V.
| UVR1H010MDD6TP | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H010MDD6TP.pdf | |
| ECE-A1EKS4R7 | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EKS4R7.pdf | |
| MAL212016152E3 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 49 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212016152E3.pdf | |
| LNT2W332MSEG | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2W332MSEG.pdf | |
| 25ZLS1500MEFC12.5X20 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 25ZLS1500MEFC12.5X20.pdf | |
| EEE-HA1A330R | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1A330R.pdf | |
| MAL214699712E3 | 470µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2500 Hrs @ 125°C | MAL214699712E3.pdf | |
| ELXZ160ETC220MEB5D | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXZ160ETC220MEB5D.pdf | |
| ECE-A0JN331UB | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A0JN331UB.pdf | |
| UMF1E100MDD1TE | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1E100MDD1TE.pdf | |
| B41866C6337M000 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 110 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C | B41866C6337M000.pdf | |
| LGY1H392MELZ45 | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1H392MELZ45.pdf | |
| B43305G2567M60 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2567M60.pdf | |
| AHD476M25E16T | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6.3 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AHD476M25E16T.pdf | |
| C317C473M5U5TA | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm) | C317C473M5U5TA.pdf |