| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BJ1R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BJ1R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BJ1R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BJ1R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BJ1R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BJ1R0V is new and unused, you can buy ERJ-B3BJ1R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BJ1R0V.
| EMZA350ADA331MJA0G | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMZA350ADA331MJA0G.pdf | |
| SLPX222M100C7P3 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 121 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX222M100C7P3.pdf | |
| UPJ1V122MHD6TN | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1V122MHD6TN.pdf | |
| ELXY350ETD270MEB5D | 27µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXY350ETD270MEB5D.pdf | |
| MAL213214332E3 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 130 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213214332E3.pdf | |
| ELH337M400AS4AA | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 195 mOhm @ 20kHz 2000 Hrs @ 85°C | ELH337M400AS4AA.pdf | |
| B43508C5187M | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 680 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C5187M.pdf | |
| MAL215747181E3 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.15 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215747181E3.pdf | |
| ESMM451VSN561MA50S | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 592 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | ESMM451VSN561MA50S.pdf | |
| 39D118G050HP7 | 1100µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D118G050HP7.pdf | |
| ERWE551LGC182MED0M | 1800µF 550V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | ERWE551LGC182MED0M.pdf | |
| B43455K478M | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43455K478M.pdf | |
| EET-HC2E561KA | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 296 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2E561KA.pdf | |
| UHZ0J272MPM | 2700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHZ0J272MPM.pdf | |
| C1608NP02A561J080AA | 560pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608NP02A561J080AA.pdf |