| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BFR75V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.75 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BFR75V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BFR75V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.75 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BFR75V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BFR75V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BFR75V is new and unused, you can buy ERJ-B3BFR75V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BFR75V.
| EKZE350ELL681MK20S | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE350ELL681MK20S.pdf | |
| 6.3TZV100M5X6.1 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 6.3TZV100M5X6.1.pdf | |
| 6.3SEV47M4X5.5 | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 6.3SEV47M4X5.5.pdf | |
| EEU-FC1H180 | 18µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H180.pdf | |
| LGY1C223MELB35 | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1C223MELB35.pdf | |
| 337CKS025M | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 703 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 337CKS025M.pdf | |
| UFW2A331MHD1TO | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW2A331MHD1TO.pdf | |
| URZ1C100MDD | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1C100MDD.pdf | |
| MALREKB00AA122LM0K | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 48.23 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00AA122LM0K.pdf | |
| ESMQ101ELL101MJ16S | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ101ELL101MJ16S.pdf | |
| AVS337M16F24B-F | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS337M16F24B-F.pdf | |
| 10ZL4700MEFCG412.5X35 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 10ZL4700MEFCG412.5X35.pdf | |
| 6.3ZL5600MEFCG412.5X35 | 5600µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 6.3ZL5600MEFCG412.5X35.pdf | |
| TVX0J222MCD | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX0J222MCD.pdf | |
| 400WXA33MEFC18X20 | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400WXA33MEFC18X20.pdf |