| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BFR62V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.62 OHM 1/2W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BFR62V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BFR62V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.62 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BFR62V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BFR62V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BFR62V is new and unused, you can buy ERJ-B3BFR62V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BFR62V.
| 107SML016M | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3.316 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 107SML016M.pdf | |
| 860010581026 | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010581026.pdf | |
| EGPD250ELL123MM40H | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 18 mOhm | EGPD250ELL123MM40H.pdf | |
| ECE-A1VKS330Q | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VKS330Q.pdf | |
| 25NA330MEFC10X16 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 25NA330MEFC10X16.pdf | |
| ELXV160ELL152MK25S | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV160ELL152MK25S.pdf | |
| 381LX472M010H012 | SNAPMOUNTS | 381LX472M010H012.pdf | |
| 500D256G050CC5T | 25µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D256G050CC5T.pdf | |
| LKX2E471MESY50 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2E471MESY50.pdf | |
| B43501A5337M2 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5337M2.pdf | |
| TVA1423 | 200µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1423.pdf | |
| B43501A567M2 | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 240 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A567M2.pdf | |
| MAL250054222E3 | 2200µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 49 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250054222E3.pdf | |
| 36DX351F450AF2A | 350µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX351F450AF2A.pdf | |
| CGS143T175X5L | 14000µF 175V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | CGS143T175X5L.pdf |