| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BF7R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BF7R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BF7R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.5 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BF7R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BF7R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BF7R5V is new and unused, you can buy ERJ-B3BF7R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BF7R5V.
| 10TWL47KEFC5X11 | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 10TWL47KEFC5X11.pdf | |
| UPM2A4R7MED | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM2A4R7MED.pdf | |
| UEP1J4R7MDD1TA | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP1J4R7MDD1TA.pdf | |
| ECA-0JHG222B | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-0JHG222B.pdf | |
| EEU-ED2E820SB | 82µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2E820SB.pdf | |
| B43254A2157M | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A2157M.pdf | |
| EKXJ401ELL820MM25S | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ401ELL820MM25S.pdf | |
| B43252B2337M | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B2337M.pdf | |
| LPX561M160A5P3 | 560µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX561M160A5P3.pdf | |
| LGY2C681MELA | 680µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2C681MELA.pdf | |
| 397LBB400M2DG | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 637.64 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 397LBB400M2DG.pdf | |
| 380LQ222M160A032 | 2200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 98 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ222M160A032.pdf | |
| 381LX273M035A062 | 27000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX273M035A062.pdf | |
| EET-UQ2W221EA | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 904 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W221EA.pdf | |
| CC1206KKX7R6BB105 | 1µF 10V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206KKX7R6BB105.pdf |