| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BF6R8V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.8 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BF6R8V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BF6R8V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.8 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BF6R8V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BF6R8V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BF6R8V is new and unused, you can buy ERJ-B3BF6R8V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BF6R8V.
| MAL219390104E3 | 470µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 450 mOhm 6000 Hrs @ 105°C | MAL219390104E3.pdf | |
| EMVH500GDA331MLH0S | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 150 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EMVH500GDA331MLH0S.pdf | |
| UPW2CR47MED | 0.47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2CR47MED.pdf | |
| LAR2G271MELB30 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2G271MELB30.pdf | |
| UPS1V101MPD1TA | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1V101MPD1TA.pdf | |
| UPJ1A152MHD6 | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A152MHD6.pdf | |
| UGB1H4R7KHM1TO | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | UGB1H4R7KHM1TO.pdf | |
| ESMQ630ELL102ML25S | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ630ELL102ML25S.pdf | |
| 381LQ183M016H032 | SNAPMOUNTS | 381LQ183M016H032.pdf | |
| 500D157M025DC2 | 150µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D157M025DC2.pdf | |
| ELXS181VSN561MQ25S | 560µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS181VSN561MQ25S.pdf | |
| B43254C2108M | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C2108M.pdf | |
| EKMH451VNN391MA45T | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 638 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VNN391MA45T.pdf | |
| MAL215762102E3 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 235 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215762102E3.pdf | |
| MAL205058103E3 | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 25 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205058103E3.pdf |