| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BF6R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.2 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BF6R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BF6R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BF6R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BF6R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BF6R2V is new and unused, you can buy ERJ-B3BF6R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BF6R2V.
| ELXZ350ELL102MK25S | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ350ELL102MK25S.pdf | |
| EFL-100ELL221MH07D | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-100ELL221MH07D.pdf | |
| EEV-HB0J330R | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-HB0J330R.pdf | |
| UUP0J330MCL1GS | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUP0J330MCL1GS.pdf | |
| EMLA160ADA471MHA0G | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA160ADA471MHA0G.pdf | |
| UHV1V222MHD | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1V222MHD.pdf | |
| 16YXA220MEFCT16.3X11 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 16YXA220MEFCT16.3X11.pdf | |
| AVS106M50C12B-F | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 23.2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS106M50C12B-F.pdf | |
| ESMQ201ELL2R2MF11D | 2.2µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ201ELL2R2MF11D.pdf | |
| 35WA1000MEFC16X16 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35WA1000MEFC16X16.pdf | |
| ELXM3B1VSN121MP30S | 120µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM3B1VSN121MP30S.pdf | |
| 381LX472M016J202 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX472M016J202.pdf | |
| 100USC4700MEFCSN30X50 | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 100USC4700MEFCSN30X50.pdf | |
| B43501A9337M62 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 200 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9337M62.pdf | |
| B43511C9567M87 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 160 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C9567M87.pdf |