| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BF5R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BF5R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BF5R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BF5R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BF5R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BF5R6V is new and unused, you can buy ERJ-B3BF5R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BF5R6V.
| UWS1C471MCL1GS | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWS1C471MCL1GS.pdf | |
| EKYB100ELL682ML25S | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYB100ELL682ML25S.pdf | |
| UCJ1V330MCL1GS | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 14 Ohm 2000 Hrs @ 125°C | UCJ1V330MCL1GS.pdf | |
| LGY1H682MELC30 | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1H682MELC30.pdf | |
| 35YXG470MT810X20 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35YXG470MT810X20.pdf | |
| ESMH250VSN273MR50T | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH250VSN273MR50T.pdf | |
| 400HXC120MEFCSN22X40 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400HXC120MEFCSN22X40.pdf | |
| CGS682U025R2C | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 96 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS682U025R2C.pdf | |
| KMG450VB10RM12X20LL | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 39.78 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | KMG450VB10RM12X20LL.pdf | |
| UTM1E220MPD | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UTM1E220MPD.pdf | |
| C1608X5R1A105M080AC | 1µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X5R1A105M080AC.pdf | |
| FK18X5R1A475K | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FK18X5R1A475K.pdf | |
| CGA4J3X5R1V155M125AB | 1.5µF 35V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J3X5R1V155M125AB.pdf | |
| GRM21A7U2E331JW31D | 330pF 250V Ceramic Capacitor U2J 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21A7U2E331JW31D.pdf | |
| FK20X5R1E106M | 10µF 25V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FK20X5R1E106M.pdf |