| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BF3R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BF3R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BF3R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BF3R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BF3R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BF3R6V is new and unused, you can buy ERJ-B3BF3R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BF3R6V.
| EEA-GA1H4R7B | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1H4R7B.pdf | |
| ESH107M035AE3AA | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ESH107M035AE3AA.pdf | |
| 250PX33MEFC10X20 | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 250PX33MEFC10X20.pdf | |
| LNT2G682MSEH | 6800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2G682MSEH.pdf | |
| 860040775005 | 82µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860040775005.pdf | |
| 380LX222M080H452 | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 754 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX222M080H452.pdf | |
| ELXY160ETD331MJC5S | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXY160ETD331MJC5S.pdf | |
| 400BXC3.3MEFC10X12.5 | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 400BXC3.3MEFC10X12.5.pdf | |
| 25ZT150M8X11.5 | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 25ZT150M8X11.5.pdf | |
| MALREKB00DD210OG0K | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.53 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DD210OG0K.pdf | |
| MAL214630471E3 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214630471E3.pdf | |
| E82D101VRT123MB80T | CAP ALUM 12000UF 100V RADIAL | E82D101VRT123MB80T.pdf | |
| B43508A9108M82 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9108M82.pdf | |
| UPW2D2R2MEH | 2.2µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2D2R2MEH.pdf | |
| UTM1E100MPD1TD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UTM1E100MPD1TD.pdf |