| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BF2R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BF2R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BF2R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BF2R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BF2R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BF2R7V is new and unused, you can buy ERJ-B3BF2R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BF2R7V.
| UWX0J470MCL1GB | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX0J470MCL1GB.pdf | |
| LGX2W271MELA50 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2W271MELA50.pdf | |
| UFW2A471MHD1TN | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW2A471MHD1TN.pdf | |
| UPW1V222MHD6TN | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1V222MHD6TN.pdf | |
| ECA-1HHG2R2I | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1HHG2R2I.pdf | |
| UVZ1V330MDD1TA | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1V330MDD1TA.pdf | |
| 227CKS035M | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.055 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227CKS035M.pdf | |
| UHD1A101MDD1TA | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHD1A101MDD1TA.pdf | |
| 381LQ681M160J012 | 680µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ681M160J012.pdf | |
| MALIEYN07CU447H02K | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 74 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07CU447H02K.pdf | |
| 35USC33000MEFCSN35X50 | 33000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 35USC33000MEFCSN35X50.pdf | |
| EET-HC2D182LA | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 129 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2D182LA.pdf | |
| UPB1A332MHD1TO | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPB1A332MHD1TO.pdf | |
| FK26X7R1C106K | 10µF 16V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FK26X7R1C106K.pdf | |
| GRM0225C1E9R2CA03L | 9.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E9R2CA03L.pdf |