| Manufacturer Part Number: | ERJ-B3BF1R8V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.8 OHM 1/3W 0805 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B3BF1R8V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B3BF1R8V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.8 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 | |
| Supplier Device Package | 0508 | |
| Size / Dimension | 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B3BF1R8V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B3BF1R8V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B3BF1R8V is new and unused, you can buy ERJ-B3BF1R8V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B3BF1R8V.
| UHE1V221MPD | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1V221MPD.pdf | |
| 381LX221M450J052 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX221M450J052.pdf | |
| EEE-FK1K4R7P | 4.7µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1K4R7P.pdf | |
| UVP1A221MPD1TD | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1A221MPD1TD.pdf | |
| 109LBA050M2EE | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 58.03 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 109LBA050M2EE.pdf | |
| 860080678022 | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080678022.pdf | |
| UPW1V390MDD1TA | 39µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V390MDD1TA.pdf | |
| URZ0J471MPD1TA | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ0J471MPD1TA.pdf | |
| EKYB100ELL821MH15D | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKYB100ELL821MH15D.pdf | |
| UPJ1K560MPD1TA | 56µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1K560MPD1TA.pdf | |
| AHA336M2AG24T-F | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA336M2AG24T-F.pdf | |
| UJB0L103THD | 10000µF 5.5V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UJB0L103THD.pdf | |
| UCA2V470MHD | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCA2V470MHD.pdf | |
| NLW3-50 | 3µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 67 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | NLW3-50.pdf | |
| B43501F2158M87 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501F2158M87.pdf |