| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR20V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.2 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR20V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR20V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR20V.
| UCL1C221MCL6GS | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL1C221MCL6GS.pdf | |
| 25YXM47MEFC5X11 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXM47MEFC5X11.pdf | |
| EEE-FC0J470AR | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC0J470AR.pdf | |
| UKL1V470KPDANA | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1V470KPDANA.pdf | |
| UHD1C681MPD6TD | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UHD1C681MPD6TD.pdf | |
| EKZE160ETD681MJ16S | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKZE160ETD681MJ16S.pdf | |
| 420BXW22MEFC10X25 | 22µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 420BXW22MEFC10X25.pdf | |
| MAL213690565E3 | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213690565E3.pdf | |
| 36D113G075CD2A | 11000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D113G075CD2A.pdf | |
| CL21A476MQYNNNE | 47µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21A476MQYNNNE.pdf | |
| C1206C105K1RACTU | 1µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C105K1RACTU.pdf | |
| C2012X7S0J106M085AC | 10µF 6.3V Ceramic Capacitor X7S 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7S0J106M085AC.pdf | |
| GRM155R71H272KA01J | 2700pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71H272KA01J.pdf | |
| C907U102MZVDBA7317 | 1000pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C907U102MZVDBA7317.pdf | |
| CC0402JRX7R7BB183 | 0.018µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402JRX7R7BB183.pdf |