| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR16V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.16 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR16V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR16V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.16 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR16V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR16V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR16V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR16V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR16V.
| ESMQ251VSN391MQ25S | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ251VSN391MQ25S.pdf | |
| 420MXH100MEFCSN22X25 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 420MXH100MEFCSN22X25.pdf | |
| 6.3YXJ100MTA5X11 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 6.3YXJ100MTA5X11.pdf | |
| UBT2A220MPD | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | UBT2A220MPD.pdf | |
| MAL213238479E3 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.4 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213238479E3.pdf | |
| B43540A9157M60 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9157M60.pdf | |
| 600D157G030DG4 | 150µF 30V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D157G030DG4.pdf | |
| 600D805F100DC5E3 | 8µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D805F100DC5E3.pdf | |
| CGS442U035R2C | 4400µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 145 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS442U035R2C.pdf | |
| MAL210442682E3 | 6800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210442682E3.pdf | |
| 382LX563M025N052 | 56000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX563M025N052.pdf | |
| CL10C200JB8NNNC | 20pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C200JB8NNNC.pdf | |
| GCM21BR71H474KA55K | 0.47µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GCM21BR71H474KA55K.pdf | |
| C0402X7R0J221K020BC | 220pF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402X7R0J221K020BC.pdf | |
| FG18X7R1E154KNT06 | 0.15µF 25V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG18X7R1E154KNT06.pdf |