| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR12V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.12 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR12V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR12V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.12 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR12V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR12V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR12V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR12V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR12V.
| EEU-FC1H121 | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H121.pdf | |
| UMW1H100MDD1TP | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1H100MDD1TP.pdf | |
| LGG2Z122MELC25 | 1200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2Z122MELC25.pdf | |
| EKZN101ELL102MM40S | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN101ELL102MM40S.pdf | |
| UKL1H010KDDANATA | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H010KDDANATA.pdf | |
| ESMH350VSN103MR30S | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VSN103MR30S.pdf | |
| EKMM251VSN152MA50S | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM251VSN152MA50S.pdf | |
| E37X401CPN123MFK0M | 12000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X401CPN123MFK0M.pdf | |
| CGJ2B2C0G1H030C050BA | 3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGJ2B2C0G1H030C050BA.pdf | |
| GRM0225C1E6R7DA03L | 6.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E6R7DA03L.pdf | |
| DE21XKY150JN2AM01F | 15pF 250VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | DE21XKY150JN2AM01F.pdf | |
| 885012105009 | 0.068µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 885012105009.pdf | |
| C0805C100J5GALTU | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C100J5GALTU.pdf | |
| VJ0603D240KLAAP | 24pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D240KLAAP.pdf | |
| VJ0603D131MLBAR | 130pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D131MLBAR.pdf |