| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR068V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.068 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR068V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR068V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.068 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR068V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR068V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR068V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR068V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR068V.
| EKMH101VSN152MQ40T | 1500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VSN152MQ40T.pdf | |
| UPM1E221MPD1TD | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1E221MPD1TD.pdf | |
| EKY-250ELL182MK30S | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-250ELL182MK30S.pdf | |
| UPJ2V330MHD | 33µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2V330MHD.pdf | |
| 226KXM063M | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.5357 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 226KXM063M.pdf | |
| UVK2E3R3MED1TA | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2E3R3MED1TA.pdf | |
| MALREKV05FE222O00K | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.1 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV05FE222O00K.pdf | |
| MAL212836338E3 | 3.3µF 25V Aluminum Capacitors Radial 61 Ohm @ 100Hz | MAL212836338E3.pdf | |
| ESMH100VSN153MP30T | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH100VSN153MP30T.pdf | |
| SLP271M420E7P3 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.229 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP271M420E7P3.pdf | |
| E81D500VND682MA40W | CAP ALUM 6800UF 50V RADIAL | E81D500VND682MA40W.pdf | |
| MAL209326471E3 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MAL209326471E3.pdf | |
| 35USC22000MEFCSN35X40 | 22000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 35USC22000MEFCSN35X40.pdf | |
| E36D500LPN333TC92N | 33000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN333TC92N.pdf | |
| CGS932U050V2C | 9300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | CGS932U050V2C.pdf |