| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR062V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.062 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR062V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR062V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.062 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR062V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR062V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR062V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR062V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR062V.
| EKYB250ELL681MJ16S | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB250ELL681MJ16S.pdf | |
| MAL225652472E3 | 4700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 71 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | MAL225652472E3.pdf | |
| UKT1V470MDD1TA | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1V470MDD1TA.pdf | |
| 6.3WXA1000MEFCT810X9 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 6.3WXA1000MEFCT810X9.pdf | |
| USF0J221MDD1TD | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF0J221MDD1TD.pdf | |
| 10YXH2200MEFC12.5X20 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 10YXH2200MEFC12.5X20.pdf | |
| EMLF500ADA470MHA0G | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMLF500ADA470MHA0G.pdf | |
| UAS2D820MHD1TO | 82µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAS2D820MHD1TO.pdf | |
| MAL202126152E3 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 179 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C | MAL202126152E3.pdf | |
| LLS2V271MELB | 270µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2V271MELB.pdf | |
| 400MXC390MEFCSN35X35 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXC390MEFCSN35X35.pdf | |
| EKMT421VSN221MA25S | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMT421VSN221MA25S.pdf | |
| E91F401VNT182MUA5T | 1800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 55 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F401VNT182MUA5T.pdf | |
| E32D161CEN273MED0M | 27000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9.9 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D161CEN273MED0M.pdf | |
| UPW1J4R7MDH | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1J4R7MDH.pdf |