| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR056V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.056 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR056V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR056V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.056 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR056V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR056V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR056V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR056V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR056V.
| ESMR401VSN181MP30S | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR401VSN181MP30S.pdf | |
| EEU-EE2D101 | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2D101.pdf | |
| UCY2W390MHD3 | 39µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2W390MHD3.pdf | |
| UMA1HR33MCD2 | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1HR33MCD2.pdf | |
| MALREKB00AA133J00K | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 40.19 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00AA133J00K.pdf | |
| EKMQ101ELL1R0ME11D | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ101ELL1R0ME11D.pdf | |
| UPJ2A220MPD1TA | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ2A220MPD1TA.pdf | |
| ESMQ350ELL470ME11D | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ350ELL470ME11D.pdf | |
| B41866C6226M000 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 931 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | B41866C6226M000.pdf | |
| B41858C9277M | 270µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 131 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C9277M.pdf | |
| 478TMA016M | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 99 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 478TMA016M.pdf | |
| B41693A9337Q7 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 5000 Hrs @ 125°C | B41693A9337Q7.pdf | |
| 80MXC2200MEFCSN30X25 | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 80MXC2200MEFCSN30X25.pdf | |
| B43501A1108M82 | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A1108M82.pdf | |
| 39D307G040FJ6 | 300µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D307G040FJ6.pdf |