| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR043V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.043 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR043V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR043V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.043 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR043V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR043V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR043V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR043V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR043V.
| ECA-1VHG332 | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-1VHG332.pdf | |
| 381LX221M450J052 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX221M450J052.pdf | |
| ELXY500ELL560MF15D | 56µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXY500ELL560MF15D.pdf | |
| UMA0G221MDD1TP | 220µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA0G221MDD1TP.pdf | |
| 6.3SLV100M6.3X6.1 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 6.3SLV100M6.3X6.1.pdf | |
| EET-UQ2C182LA | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 111 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2C182LA.pdf | |
| EEE-FT1H331GP | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 120 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FT1H331GP.pdf | |
| UPM2G2R2MPD1TD | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2G2R2MPD1TD.pdf | |
| UUJ2D470MNQ6MS | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2D470MNQ6MS.pdf | |
| UVK2A331MHD | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2A331MHD.pdf | |
| EET-HC2D391HA | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2D391HA.pdf | |
| B43501B2158M87 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B2158M87.pdf | |
| EKMH630VRT153MB50T | 15000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 16 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VRT153MB50T.pdf | |
| EEV-FK1C220R | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1C220R.pdf | |
| UUD1H221MNR1GS | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUD1H221MNR1GS.pdf |