| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR02V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.02 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR02V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR02V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.02 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR02V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR02V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR02V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR02V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR02V.
| UVP1H220MPD1TD | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1H220MPD1TD.pdf | |
| UVR1V470MDD | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1V470MDD.pdf | |
| ECE-A1EKS330 | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EKS330.pdf | |
| UVY2C100MPD1TD | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2C100MPD1TD.pdf | |
| LLG2C102MELA30 | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2C102MELA30.pdf | |
| 865080542005 | 15µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865080542005.pdf | |
| UPM2A220MPD1TD | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM2A220MPD1TD.pdf | |
| UPW2D220MPD1TD | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW2D220MPD1TD.pdf | |
| EKZN350ELL470ME11D | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKZN350ELL470ME11D.pdf | |
| UPJ1A391MPD | 390µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1A391MPD.pdf | |
| B41890B4278M | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 42 mOhm @ 10kHz 20000 Hrs @ 105°C | B41890B4278M.pdf | |
| LKX2W560MESY25 | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2W560MESY25.pdf | |
| 381LX151M350K012 | 150µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX151M350K012.pdf | |
| MAL209333102E3 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MAL209333102E3.pdf | |
| B43601A2827M62 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2827M62.pdf |