| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR024V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.024 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR024V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR024V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.024 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR024V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR024V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR024V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR024V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR024V.
| LGY1J332MELB30 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1J332MELB30.pdf | |
| EKRG250ELL100MD07D | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKRG250ELL100MD07D.pdf | |
| B43540B2397M60 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2397M60.pdf | |
| 400MXC220MEFCSN35X25 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXC220MEFCSN35X25.pdf | |
| 420MXG270MEFCSN25X40 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXG270MEFCSN25X40.pdf | |
| B43508B2158M62 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2158M62.pdf | |
| MAL210473682E3 | 6800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210473682E3.pdf | |
| B41456B5470M3 | 470000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 4 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B5470M3.pdf | |
| 101C263U075DC2A | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C263U075DC2A.pdf | |
| MVY10VC681MJ10TP | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | MVY10VC681MJ10TP.pdf | |
| CLL5X474MR3NLNC | 0.47µF 4V Ceramic Capacitor X6S 0204 (0510 Metric) 0.020" L x 0.039" W (0.52mm x 1.00mm) | CLL5X474MR3NLNC.pdf | |
| GRM31A5C2J271JW01D | 270pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31A5C2J271JW01D.pdf | |
| S182K47Y5PR6TK7R | 1800pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc | S182K47Y5PR6TK7R.pdf | |
| GRM2197U1A393JA01D | 0.039µF 10V Ceramic Capacitor U2J 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2197U1A393JA01D.pdf | |
| VJ0603D110KLCAP | 11pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D110KLCAP.pdf |