| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR018V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.018 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR018V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR018V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.018 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR018V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR018V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR018V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR018V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR018V.
| UUR2A470MNL1GS | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR2A470MNL1GS.pdf | |
| UPT2D471MRD | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2D471MRD.pdf | |
| LGU1E822MELA | 8200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1E822MELA.pdf | |
| EKYB6R3ELL682ML20S | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYB6R3ELL682ML20S.pdf | |
| 224SMH050M | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 904.29 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 224SMH050M.pdf | |
| 25ZLG820MEFC10X23 | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 25ZLG820MEFC10X23.pdf | |
| B41858C8108M | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 54 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C8108M.pdf | |
| AFK688M06P44T-F | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 35 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK688M06P44T-F.pdf | |
| 500D337M035DH2 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D337M035DH2.pdf | |
| B41689A8477Q001 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 497 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689A8477Q001.pdf | |
| 250VXG330MEFCSN22X35 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 250VXG330MEFCSN22X35.pdf | |
| 450MXC120MEFCSN22X40 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450MXC120MEFCSN22X40.pdf | |
| MAL209436271E3 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 550 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209436271E3.pdf | |
| E36D750HPC253UEA5M | 25000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750HPC253UEA5M.pdf | |
| ECE-V0JA470NP | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V0JA470NP.pdf |