| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CJR016V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.016 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CJR016V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CJR016V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.016 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CJR016V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CJR016V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CJR016V is new and unused, you can buy ERJ-B2CJR016V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CJR016V.
| ELXY630ELL271MK25S | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY630ELL271MK25S.pdf | |
| LGU2C272MELC | 2700µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2C272MELC.pdf | |
| UUR1C681MNL1GS | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR1C681MNL1GS.pdf | |
| ECO-S2DB821CA | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 263 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2DB821CA.pdf | |
| 16YXG1500MEFC12.5X20 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 16YXG1500MEFC12.5X20.pdf | |
| UCX1H391MNQ1MS | 390µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 90 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1H391MNQ1MS.pdf | |
| USF1A680MDD1TP | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1A680MDD1TP.pdf | |
| SH101M016ST | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.39 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH101M016ST.pdf | |
| B43821A2107M | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.8 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821A2107M.pdf | |
| UKW2A331MHD | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW2A331MHD.pdf | |
| B43508E2227M | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 530 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2227M.pdf | |
| B41693A9157Q9 | 150µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 550 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A9157Q9.pdf | |
| B43305G2567M67 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2567M67.pdf | |
| B43501A227M | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A227M.pdf | |
| MAL215846183E3 | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 51 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215846183E3.pdf |