| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR16V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.16 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR16V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR16V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.16 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR16V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR16V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR16V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR16V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR16V.
| EEU-FC1E471 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E471.pdf | |
| UCS2E470MHD | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2E470MHD.pdf | |
| 250VXH390MEFCSN25X30 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 250VXH390MEFCSN25X30.pdf | |
| UPW2F100MPD1TD | 10µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW2F100MPD1TD.pdf | |
| 35TLV100M10X10.5 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 35TLV100M10X10.5.pdf | |
| 6.3TLV10000M18X21.5 | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 6.3TLV10000M18X21.5.pdf | |
| 10YXG220MEFC6.3X7 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 10YXG220MEFC6.3X7.pdf | |
| 16TWL100MEFC6.3X11 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16TWL100MEFC6.3X11.pdf | |
| UPM1E470MED | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1E470MED.pdf | |
| UHV1C331MPD1TA | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1C331MPD1TA.pdf | |
| UPM1H820MPD | 82µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1H820MPD.pdf | |
| 63ZLH150MEFCT78X20 | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 63ZLH150MEFCT78X20.pdf | |
| 400BXC4R7MEFCCR10X16 | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 400BXC4R7MEFCCR10X16.pdf | |
| MAL214252101E3 | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214252101E3.pdf | |
| MAL213826339E3 | 33µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 6.8 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213826339E3.pdf |