| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR11V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.11 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR11V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR11V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.11 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR11V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR11V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR11V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR11V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR11V.
| MLP281M450EB0A | 280µF 450V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 585 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MLP281M450EB0A.pdf | |
| LGX2D122MELC35 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2D122MELC35.pdf | |
| UUX2C100MNL1GS | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUX2C100MNL1GS.pdf | |
| UPM1C392MHD6TN | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1C392MHD6TN.pdf | |
| 380LX391M500A052 | 390µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 425 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX391M500A052.pdf | |
| 860131175004 | 4.7µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 860131175004.pdf | |
| MLP331M420EB0C | 330µF 420V Aluminum Capacitors FlatPack 530 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP331M420EB0C.pdf | |
| 63YXG33MEFC6.3X11 | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 63YXG33MEFC6.3X11.pdf | |
| AVES107M16D16T-F | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3.6 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AVES107M16D16T-F.pdf | |
| UPM2A3R3MDD1TA | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM2A3R3MDD1TA.pdf | |
| MALREKE00PB333DN0K | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 643 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | MALREKE00PB333DN0K.pdf | |
| MALREKB05FE433C00K | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 120 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05FE433C00K.pdf | |
| MAL211929478E3 | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 27 Ohm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C | MAL211929478E3.pdf | |
| B43305C5187M87 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 750 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C5187M87.pdf | |
| B41693B477Q7 | 470µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 135 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693B477Q7.pdf |