| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR068V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.068 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR068V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR068V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.068 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR068V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR068V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR068V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR068V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR068V.
| TVX2V470MCD | 47µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2V470MCD.pdf | |
| B43508A9227M | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 560 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9227M.pdf | |
| UPJ1C470MDD1TA | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1C470MDD1TA.pdf | |
| MAL211677339E3 | 33µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211677339E3.pdf | |
| MAL215097815E3 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | MAL215097815E3.pdf | |
| 30D106M100CB2TE3 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 16.097 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D106M100CB2TE3.pdf | |
| 127LBB400M2CC | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.07233 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 127LBB400M2CC.pdf | |
| TVA1406-E3 | 10µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1406-E3.pdf | |
| 220MXC470MEFCSN25X30 | 470µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 220MXC470MEFCSN25X30.pdf | |
| MALREKV00KG233PG0K | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.04 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV00KG233PG0K.pdf | |
| B43540A5187M87 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 540 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5187M87.pdf | |
| B43511C4158M80 | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 60 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C4158M80.pdf | |
| C0603C334Z4VACTU | 0.33µF 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C334Z4VACTU.pdf | |
| GRM188R71H183JA01D | 0.018µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71H183JA01D.pdf | |
| FHV-5AN | 2100pF 30000V (30kV) Ceramic Capacitor Y5S Disk, Metal Fitting - Threaded 1.890" Dia x 1.024" L (48.00mm x 26.00mm) | FHV-5AN.pdf |