| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR043V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.043 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR043V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR043V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.043 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR043V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR043V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR043V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR043V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR043V.
| UWT1H010MCL1GB | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1H010MCL1GB.pdf | |
| ECA-1EM221B | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1EM221B.pdf | |
| MAL202190515E3 | 470µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 370 mOhm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202190515E3.pdf | |
| 381LR152M250A052 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 99 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR152M250A052.pdf | |
| 100YXJ1MT15X11 | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100YXJ1MT15X11.pdf | |
| EKZE250ELL560MF07D | 56µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKZE250ELL560MF07D.pdf | |
| UPM1J390MED | 39µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1J390MED.pdf | |
| B43867A1226M | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 140°C | B43867A1226M.pdf | |
| MALREKB00DC133XG0K | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 80.38 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DC133XG0K.pdf | |
| 226CKS400M | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.071 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 226CKS400M.pdf | |
| 277LMB160M2AC | ELECTROLYTIC | 277LMB160M2AC.pdf | |
| LP682M025C5P3 | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 73 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP682M025C5P3.pdf | |
| MAL215099015E3 | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | MAL215099015E3.pdf | |
| 380LX102M180K032 | 1000µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX102M180K032.pdf | |
| B43520A3827M | 820µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 85 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43520A3827M.pdf |