| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR036V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.036 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR036V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR036V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.036 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR036V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR036V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR036V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR036V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR036V.
| 10ZLH150MEFC5X11 | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 10ZLH150MEFC5X11.pdf | |
| LGW2E681MELZ50 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2E681MELZ50.pdf | |
| 860020473007 | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020473007.pdf | |
| 50ML22MEFCT58X5 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 50ML22MEFCT58X5.pdf | |
| UMV1A220MFD1TE | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1A220MFD1TE.pdf | |
| 450WA2.2MEFCT810X9 | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 450WA2.2MEFCT810X9.pdf | |
| ESMG351ELL2R2MHB5D | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG351ELL2R2MHB5D.pdf | |
| ELXS201VSN561MQ25S | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS201VSN561MQ25S.pdf | |
| B43305C2687M82 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 190 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C2687M82.pdf | |
| B43508B2827M82 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2827M82.pdf | |
| MAL215749271E3 | 270µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 670 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL215749271E3.pdf | |
| MAL210257102E3 | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 118 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210257102E3.pdf | |
| MAL210433682E3 | 6800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210433682E3.pdf | |
| UVR2A4R7MDA | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2A4R7MDA.pdf | |
| GRM188R71E393KA01D | 0.039µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71E393KA01D.pdf |