| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR027V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.027 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR027V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR027V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.027 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR027V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR027V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR027V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR027V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR027V.
| EEE-1EA471P | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1EA471P.pdf | |
| UWD1C220MCL1GS | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UWD1C220MCL1GS.pdf | |
| 25PK6800MEFC16X31.5 | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 25PK6800MEFC16X31.5.pdf | |
| UKL1V150KDDANATA | 15µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1V150KDDANATA.pdf | |
| UKT1C221MED1TA | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1C221MED1TA.pdf | |
| EEU-ED2C680B | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2C680B.pdf | |
| SN220M100ST | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN220M100ST.pdf | |
| B41896D3398M | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 78 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | B41896D3398M.pdf | |
| SLP392M080E7P3 | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP392M080E7P3.pdf | |
| HVMLS173M020EB0D | 17000µF 20V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 33 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS173M020EB0D.pdf | |
| ECO-S2WP391EA | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S2WP391EA.pdf | |
| GRM31CR61E106MA12L | 10µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31CR61E106MA12L.pdf | |
| CL10C0R5BB8NNNC | 0.50pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C0R5BB8NNNC.pdf | |
| GCJ188R71H332KA01D | 3300pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCJ188R71H332KA01D.pdf | |
| C2012X7T2V333K125AA | 0.033µF 350V Ceramic Capacitor X7T 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7T2V333K125AA.pdf |