| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR024V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.024 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR024V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR024V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.024 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR024V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR024V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR024V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR024V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR024V.
| EEU-EB1J4R7S | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1J4R7S.pdf | |
| 860040581020 | 2700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860040581020.pdf | |
| ELXS201VSN272MA50S | 2700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS201VSN272MA50S.pdf | |
| 475SML035M | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 49.38 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 475SML035M.pdf | |
| MAL203855101E3 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 85°C | MAL203855101E3.pdf | |
| UPS1C470MDD1TA | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1C470MDD1TA.pdf | |
| USV0J470MFD1TE | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV0J470MFD1TE.pdf | |
| SXR102M010ST | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 250 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR102M010ST.pdf | |
| UUH1H331MNQ6ZD | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUH1H331MNQ6ZD.pdf | |
| MALREKB00JL415JG0K | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 110 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JL415JG0K.pdf | |
| EKMH101VNN102MQ30T | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 249 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VNN102MQ30T.pdf | |
| SLPX471M420E4P3 | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX471M420E4P3.pdf | |
| B43508F2687M87 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508F2687M87.pdf | |
| 601D556F150GE1 | 55µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D556F150GE1.pdf | |
| UVZ2D4R7MPH | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2D4R7MPH.pdf |