| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR018V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.018 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR018V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR018V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.018 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR018V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR018V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR018V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR018V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR018V.
| UZR1E330MCL1GB | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UZR1E330MCL1GB.pdf | |
| 35SLV10M5X6.1 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 35SLV10M5X6.1.pdf | |
| UPJ1H121MPD6TD | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1H121MPD6TD.pdf | |
| UPM1E472MHD | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1E472MHD.pdf | |
| UWJ1H3R3MCL1GB | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWJ1H3R3MCL1GB.pdf | |
| UPW1A562MHD1TN | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1A562MHD1TN.pdf | |
| ECE-A1VKA4R7B | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VKA4R7B.pdf | |
| 6.3SZV22M4X5.5 | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 6.3SZV22M4X5.5.pdf | |
| EMLA350ADA101MF80G | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA350ADA101MF80G.pdf | |
| UPM1H681MHD6 | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1H681MHD6.pdf | |
| 400KXW68MEFC12.5X40 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400KXW68MEFC12.5X40.pdf | |
| 397LMX400M2EE | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.0048 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 397LMX400M2EE.pdf | |
| MAL205848472E3 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205848472E3.pdf | |
| B43501B2128M80 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B2128M80.pdf | |
| UPW1J151MPH | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1J151MPH.pdf |