| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR012V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.012 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR012V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR012V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.012 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR012V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR012V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR012V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR012V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR012V.
| EEU-FC1V152S | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V152S.pdf | |
| MAL202116682E3 | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 64 mOhm 8000 Hrs @ 85°C | MAL202116682E3.pdf | |
| EET-ED2E681DA | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 219 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2E681DA.pdf | |
| UZG1A220MCL1GB | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZG1A220MCL1GB.pdf | |
| UHV0J152MPD | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J152MPD.pdf | |
| 672DX597M050ER4D | 590µF 50V Aluminum Capacitors | 672DX597M050ER4D.pdf | |
| B43601B2128M | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 80 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B2128M.pdf | |
| B43501B5227M80 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5227M80.pdf | |
| 63MXC8200MEFCSN30X50 | 8200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 63MXC8200MEFCSN30X50.pdf | |
| B43601G2108M | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601G2108M.pdf | |
| MAL219836271E3 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 354 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219836271E3.pdf | |
| E36D351LPN152TC92N | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D351LPN152TC92N.pdf | |
| 36D343G015BB2B | 34000µF 15V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D343G015BB2B.pdf | |
| SMG63VB222M20CLL | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 83 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMG63VB222M20CLL.pdf | |
| 885012205019 | 100pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 885012205019.pdf |