| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR011V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.011 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR011V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR011V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.011 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR011V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR011V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR011V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR011V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR011V.
| UPW1C681MPD | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1C681MPD.pdf | |
| LGU2G101MELZ | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2G101MELZ.pdf | |
| 860160475022 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 860160475022.pdf | |
| EKMG500ETC100ME11D | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG500ETC100ME11D.pdf | |
| 106PGM050M | ELECTROLYTIC | 106PGM050M.pdf | |
| UPJ1C151MED1TA | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1C151MED1TA.pdf | |
| MALREKE05FG247N00K | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.233 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05FG247N00K.pdf | |
| 30D277M100GH2A | 270µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D277M100GH2A.pdf | |
| B43508B2128M7 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2128M7.pdf | |
| ELXM401VSN391MA40S | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM401VSN391MA40S.pdf | |
| UPW1E222MHH3 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1E222MHH3.pdf | |
| C2012X7R1E105K125AB | 1µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R1E105K125AB.pdf | |
| VJ0603Y103KXAAC | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603Y103KXAAC.pdf | |
| 101X14W222MV4T | 2200pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm) | 101X14W222MV4T.pdf | |
| CGA4J3X7R1V684M125AB | 0.68µF 35V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J3X7R1V684M125AB.pdf |